Podstrona: Narodowe Czytanie z udziałem rektora Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Narodowe Czytanie z udziałem rektora Politechniki Rzeszowskiej

2021-09-07 , red.  Anna Worosz
kategoria: Kultura
Rektor prof. Piotr Koszelnik z żoną Martą Koszelnik,

W Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie odbyło się jubileuszowe X Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Organizatorem rzeszowskiej edycji był Urząd Miasta Rzeszowa, a koordynatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Uczestnicy

Uczestników wydarzenia przywitała Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Czytanie zostało zainagurowane przez aktorów Teatru Maska, a w rolę bohaterów dramatu Gabrieli Zapolskiej wcielili się zaproszeni goście. Jednym z nich był rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. W wydarzeniu udział wzięli również wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, zastępca prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska, radni miasta Rzeszowa Waldemar Szumny, Maria Warchoł, Witold Walawander, Grażyna Szarama, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania dr Wergiliusz Gołąbek, prezes Zarządu Asseco Resovia S.A. Piotr Maciąg, dziennikarz muzyczny Bartłomiej Skubisz oraz pisarka, poetka i wykładowca Nina Opic.

Strefy wydarzenia

Dla uczestników wydarzenia przygotowano wiele atrakcji, które nawiązywały do treści czytanego dzieła. W strefie „Dla kobiety nie ma jak dom” zaimprowizowano salonik Pani Dulskiej, w którym odbywało się pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy lektury okolicznościową pieczęcią przekazaną przez prezydenta RP. Na odwiedzających czekał słodki poczęstunek, a Aniela Dulska witała gości i zapraszała do czytania.

W strefie „Muszę się oszczędzać… przerabiam stare łachy”, nawiązującej do oszczędnego trybu życia bohaterki utworu, odbywały się warsztaty robótek na szydełku, wyszywania i cerowania dla dorosłych. W strefie „Pamiętać: skromność – skarb dziewczęcia” dzieci mogły wyplatać warkocze. Przygotowano dla nich również liczne gry i zabawy. Można było pograć w klasy, ułożyć klocki, a także wziąć udział w kreatywnych warsztatach plastycznych robienia wachlarzy i malowania kamieniczek. Dużą popularnością cieszyło się stoisko z ekspozycją kapeluszy.

W czytelni plenerowej „A potem ta publika w gazetach” na odwiedzających czekały egzemplarze okazjonalnej jednodniówki „Goniec moralności”, z recenzjami, komentarzami, zapowiedziami i innymi wycinkami prasowymi dotyczącymi sztuki Gabrieli Zapolskiej, przygotowanej na podstawie materiałów Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, w tym lokalnej prasy z 1907 r. W strefie „Mela do gam” odbywały się warsztaty muzyczne.

Studio tańca Lindy dOt wykonało taniec CakeWalk z XIX w. nawiązujący do kawiarni, w których bywał Zbyszko, jeden z głównych postaci dramatu Gabrieli Zapolskiej. Młodzi aktorzy pod kierunkiem aktora Teatru Maska w Rzeszowie Kamila Dobrowolskiego zaprezentowali inscenizację fragmentu „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. X Narodowe Czytanie zakończył seans kina plenerowego „Dulscy” z 1975 r. w reżyserii Jana Rybkowskiego.